top of page

Langai į saulę atverti

Liepos 10 d., trečiadienis, 19:30 val.

Rokiškio krašto muziejus

Aušra Pukelytė / aktorė

Kostas Tumosa / smuikas

Vytautas Giedraitis / klarnetas

Simona Zajančauskaitė / fortepijonas

Matildos Olkinaitės (1922–1941) prozos ir poezijos kūriniai

432651014_3069085633221877_7825921012166264299_n.jpg

Šį kamerinės muzikos vakarą kompozitorių - nepažintų ir pažintų - kūryba, atliekama smuikininko Kosto Tumosos, klarnetininko Vytauto Giedraičio ir pianistės Simonos Zajančauskaitės, persipins su Matildos Olkinaitės (1922–1941), iš Panemunėlio kilusios Lietuvos žydų poetės prozos ir poezijos kūriniais, kuriuos įgarsins aktorė, Auksinio scenos kryžiaus laureatė Aušra Pukelytė.

Buvęs itin trumpas ir trapus, poetės gyvenimas kiekvienam kelia klausimą - o jei būtų buvę bent truputėlį daugiau laiko? O jei aplinkybės būtų nutikę kitos? Klausytojus kviesime būti bendro gyvenimo proceso bendrakeleiviais, kurie, apjungti nenuspėjamo likimo, kiekvienas savo stotelę pasiekia vis kitu laiku.

Šis koncertas – tarsi bandymas užčiuopti trapų, bet intensyvų jaunos poetės vidinį pasaulį, supažindinti žiūrovus su plačiu jos kūrybos lauku: mažąją proza, vaikiškais, humoristiniais ir lemtingos nuojautos pilnais dramatiškais eilėraščiais.

Koncertas prasideda tarsi sustojusia, gyvybę praradusio laiko atmosfera, kurią išbudina trijų seserų susitikimas lyg šiandienos, lyg anapusiniame gyvenime. Jų apsikabinimai išjudina per stebuklą išlikusius merginos eilėraščius, kurie eilutė po eilutės, posmas po posmo tampa šviesaus ir viltingo Matildos gyvenimo liudijimais.

Koncerto metu skambanti muzika neiliustruoja eilėraščių, o papildo ir pratęsia ten nagrinėjamas temas. Finale žiūrovai tarsi nukeliami į Olkinų vaikų kambarį, kur popieriniu laivu perplaukę amžius skiriančias bangas, gal sutiks, tokį virpantį, tokį pažįstamą… „kažką“.

„Žydų kilmės mergaitės eilėraščius nuo sunaikinimo išgelbėjo katalikų kunigas, kuris paslėpė juos bažnyčios altoriuje – pačioje garbingiausioje vietoje. Tai nepaprastai sukrečia,- sako režisierė A. Pukelytė. – Tai teikia viltį, kad stebuklas įmanomas. Kad įmanoma gyventi kitaip. Tai artimo meilės, sugyvenimo, „kito“ priėmimo istorija. Holokaustas parodė, ką gali padaryti žmogus, užsikrėtęs neapykanta ir tapęs kokios nors „tiesos” fanatiku. Kalbėti šiomis temomis su jaunąja karta yra būtina. Turime žinoti savo istoriją ir savo poetus.”

Vieni talentingi kūrėjai ir menininkai lieka nepažinti laiko tėkmėje, o kitų vardai ir kūryba apdovanoja ir lieka su mumis šimtmečiais. Apie Matildą Olkinaitę sakoma – tai mūsų šalies Ana Frank. Tačiau jos kūryba ir dienoraštis iki šiol yra per mažai žinomi.

Koncerto premjera įvyko 2023 m. 

bottom of page